2018. aastal rakendub uus tulumaksuseadus, nn 500 eurone tulumaksuvabastus. Siiski tuleb silmas pidada, et tulumaksu tasumise suurus sõltub iga isiku kõikidest tuludest (mitte ainult töötasust) ja nende suurustest. Inimesed, kelle aastatulu on kuni 14400 eurot saavad igakuiselt kasutada tulumaksuvabastust 500 eurot. Inimesed, kelle sissetulek on 14401 kuni 25199 saavad ka teatud suuruses tulumaksuvabastust ja kõik need kelle aastatulud on suuremad kui 25200 ei saa arvestada tulumaksuvabastusega.
Lõplik tõde, milliseks kujuneb riigile tasutava tulumaksu suurus võib paljudele inimestele selguda alles 2019. aastal, kui hakatakse täitma tuludeklaratsiooni.
Alljärgnevalt püüame veel kord võimalikult lihtsalt ja lühidalt selgitada, millise otsuse peaksite oma töötasu tulumaksustamisega tegema.
- ARVUTA 2017 ANDMETE PÕHJAL EELDATAV 2018 AASTATULU
- Sisene e-maksuametisse www.emta.ee
- Vali töötamine ja väljamaksed → TSD koondandmed
- väljamaksete andmete vaatamine → vali aasta (2017) kuva → aastal 2017 on väljamakseid teinud järgmised ettevõtted
- vajuta ettevõtte nimele ja vaata tulp VM summa* – see on Sinu brutotulu kuude lõikes
- (* all kokku real on summa, täna on sealt aasta summast puudu nov. ja dets. brutotasu, need tuleb lisaks arvestada)
- kui on mitu ettevõtet, tuleb kõik ükshaaval avada ja kokku summad liita aasta brutopalga** (NB! puudu kuud) saamiseks
- (** liida kindlasti ka Haigekassa VM summa tööandjate omale, sest see katab osaliselt saamata jäänud palgatulu)
MAKSUAMET – aastatuluna arvestatakse töötasu ja muu tasu (puhkusetasu, toetus, haigushüvitis vm), võlaõigusliku lepingu alusel saadud teenustasu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, rendi- ja üüritulu, litsentsitasu, intress, dividend, maksustatav pension, toetus, stipendium, preemia, hüvitis või muu tulu.
2. Punkt 1st saadud arvatavale brutopalgale tuleb juurde arvestada:
- vanaduspension
- töövõimetuspension (Sotsiaalkindlustusameti poolt makstav)
- üüri- ja renditulu
3. Arvatava brutotasu kuus leidmise valem:
4. Kui arvatav 2018 aastatulu jääb ilusti alla 14 400 (ehk arvatav kuu brutotulu alla 1200), pole vaja valemiga pead vaevata, võib teha avalduse (kui pole tehtud) tulumaksuvaba miinimumi arvestamiseks maksimum määras ehk 500 eur. Kui avaldus olemas, pole midagi vaja teha.
UUS AVALDUS tuleb teha:
- Kui on piiri lähedal ja võib natuke igakuiselt muutuda (nt vahemikus 1000-1200 eur/kuu), soovitan jätta väikese varu ja teha avalduse natuke väiksema tulumaksuvaba summaga, et ei peaks 2019 märtsis tulumaksu tagasi maksma, parem on see natuke rohkem kinni peetud summa tagasi saada.
- Brutotulu jääb vahemikku 1200-2100
- Üle 2100 eur/kuu palga saajatel tuleb teha avaldus tulumaksuvaba miinimumi arvestamata jätmiseks
5. * Tulumaksuvaba miinimumi arvestamise avalduse saab esitada ainult ühes töökohas või Sotsiaalkindlustusametis, kuid õige summa saamiseks tuleb liita kõikide töökohtade ja Sots.ameti makstavad tasud!!!
- Tulumaksuvaba miinimumi arvestamise summat on võimalik iga kuu muuta, mõistlik on korra kvartalis või poole aasta möödudes võrrelda perioodi prognoositud tulu tegelikuga ja vajadusel siis teha uus avaldus, iga kuu seda edasi-tagasi muuta pole mõtet
- Aastatulu prognoosimisel võid 2017 aasta brutopalgale nt ühe kuu brutopalga lisada, nii igaks juhuks (võimalik preemia vms)
- Kui on teada metsa, väärtpaberite või maksustatava kinnisvara müük 2018 aastal, on mõistlik maksuvaba tulu arvestamisest loobuda, tõenäoliselt on tehingu väärtus sedavõrd suur, et Sinu aastatulu on lõpuks suurem kui 25 200 EUR.
- Ka võimalikud didvidendimaksed suurendavad aastatulu ja on tõenäoliselt raskesti prognoositava suurusega tulu.
- Täiendav maksuvaba tulu alates teisest lapsest jääb samaks (1848 EUR aastas)
- EMTA saadab teavitusi – kontrolli oma kontaktandmeid www.emta.ee lehel
Kasulikud lingid ja lugemist:
https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu
https://www.emta.ee/ru/chastnyy-klient/deklarirovanie-dohodov/ne-oblagaemyy-nalogom-dohod-nachinaya-s-1-yanvarya-2018 (vene keeles)
https://www.emta.ee/eng/private-client/declaration-income/amount-tax-free-income-beginning-1-january-2018 (inglise keeles)
http://www.raamatupidaja.ee/maksuvabastus-aasta
http://www.raamatupidaja.ee/maksuvabastus-kuu