Täna, 14.12, toimus valitsuse kriisiseminar, kus paljud ettevõtjad ootasid vastuseid kuidas edasi. Mida teha töötajatega, kaua piirangud kehtivad, miks need piirangud kehtivad ja kas on loota riigipoolsele toetusele. Selge on see, et toetus mingis osas kindlasti tuleb, rohkem täpsustusi ei teata, sest valitsus alles otsustab seda, loodetavasti lähinädalal. Samas toetusmeede saab avatuks ilmselt kõige varem jaanuari keskel.

On küllaltki ootuspäevane, et toetust saavad ettevõtted, mis pandigi kinni. See on terve ökosüsteem, mis on suure löögi all, lisaks otseselt kinnipandud sektoritele on ka mitmeid teised ettevõtted st turismi tugiteenused samuti suure löögi all, kui hotell on kinni, siis näiteks pesumajade käive langeb ka väga suures mahus, kui organiseeritud ettevõtmisi ei korraldada, on transporditeenuste ettevõtete tegevus minimaalne jne.
Majutus on eranditult suletud, erandid on lubatud teha vaid tervishoiutöötajatele. Pole vahet, kas suurt distantsi võimaldav puhkemaja või ehitusmehed, kes vajavad komandeeringus olles ööbimiskohta. Riigi kindel poliitika praegu on, et inimesed peaksid olema kodus ainult nii saame kontakte vältida.

Töötajatega tuleb käituda tavapäraselt, kõikidest tööd puudutavates muudatustest tuleb töötajaga läbirääkida. Oluline on mõistlikkus ja vastastikune arvestamine. Samas töötajad peavad uusi korraldusi aktsepteerima, näiteks maski kandmise kohustust. Tööandja peab oma ettevõtte tööd korraldama ja sellest ka töötajatele teada andma.
Täiesti mõistetav, et riik kalkuleerib, kas neil on odavam ja lihtsam maksta toetust, kui lasta tervishoiusüsteemil kokku kukkuda. Samas kommunikatsioon sellel alal on väga nõrk. Endiselt on näha ettevõtjate poolset suurt nördimust, et miks nendega keegi midagi ei aruta ja nende arvamust kuulda ei võeta.
Juba nädalaid varem kurtis restorani omanikust klient, et rahvast ei käi, aastalõpu üritusi ei toimu. Mõistlik oleks ise uksed kinni panna. Nüüd on see otsus riigi poolt tehtud ja loodame, et sellega kaasneb hüvitis, mis aitab koroonakahjusid katta.

Kui kaua piirangud kehtivad? Ma väga loodan, et need lõppevad 4. jaanuaril. Püüame kõik selle nimel!

Sarnased postitused